EN
Mısır Aşkına: Meksika’dan Dünyaya Yayılan Tat Tortilla

 

Meksika yemekleri tam anlamıyla mısır üzerine kurulu, dersek hiç de abartmış olmayız. Meksika’nın mısır unundan yapılan ünlü yemeklerinden biri de tortilla… Bu Meksika lavaşı, bugün dünyanın pek çok yerinde tanınıyor. Meksika’nın ikonik yemeklerinin de başkahramanı olan tortillayı tatmak için illa Meksika’ya kadar gitmek gerekmiyor, evde de kolayca yapılabiliyor.

 

Mısır ve Meksika arasındaki ilişki günümüzden yaklaşık 5 bin yıl öncesine dayanıyor. Yapılan araştırmalara göre mısır ilk kez güney Meksika’nın dağlık bölgelerindeki yerli kabileler tarafından bugün bildiğimiz şekliyle ekilip yetiştirildi. Hal böyle olunca mısırın, doğduğu yerin mutfağında önemli bir bileşen olması tesadüf sayılmasa gerek.

 

Mısır unuyla yapılan Meksika yemeklerinin en ünlüsü ise tortilla… Tortilla bugün dünyanın pek çok yerine yayılan enchiladaquesadilla veya taco gibi pek çok ikonik Meksika yemeğinde kullanılan bir ürün.

 

Meksika’dan dünyaya yayıldı

 

İnce öğütülmüş mısır unundan yapılan tortilla, Türk mutfağındaki lavaşa benziyor. Tortillanın kökeni, Aztekler ve Mayalara kadar uzanıyor. Aztekler, ana enerji kaynakları olan bu mısır yufkasını ya sade yiyor ya acı sosa batırarak ya da et, fasulye, kabak gibi malzemelerden yapılmış yemekleri içine koyup sararak yiyormuş. Azteklerin ana dilinde “tlaxcalli” adı verilen yemeğe tortilla denmesi ise İspanyolların kıtaya ayak bastığı zamana denk geliyor. Nitekim, İspanyolcada hamur anlamına gelen “tort” kelimesinden türetilen tortilla kelimesinin belgelenmiş ilk kullanımı 1600’lerin ortalarına rastlıyor.

 

Yemeğin ilk kez dünyaya açılması da bu tarihlere rastlıyor: Bugün Mexico City olarak bilinen, antik Aztek İmparatorluğu’nun başkenti Tenochtitlan’ı 1519 yılında fetheden İspanyol kaşif Hernan Cortés, yemeği burada görüyor ve sonrasında tarifi İspanya’ya götürüyor. Bu tarihten sonra tortilla zamanla başka ülkelerde de tanınmaya başlıyor.

 

Ancak, bu geleneksel yemek çok daha geniş kitlelerce tanınırlığını 20. yüzyılın ortalarında Meksika restoranlarının gastronomi alanında yükselişiyle kazanıyor. Bugün dünyaca ünlü Meksika restoranlarının yanı sıra ülkenin başkenti Mexico City de sokak yemekleri açısından dünyanın en önemli şehirlerden biri olarak kabul ediliyor. İspanyolcada “küçük tutku” anlamına gelen “Antojitos” adlı Meksika sokak yemeklerinin başkahramanının tortilla olduğunu söylemeye gerek yok.

 

Tortilla yemek için illa Mexico City’ye gitmeye gerek yok; evinizde de yapabilirsiniz. Geleneksel tarifi aşağıda bulabilir, bu tarifle yaptığınız tortillaları, Meksika’nın ünlü yemekleri olan enchiladaquesadillaburrito veya taco tariflerinde kullanabilirsiniz.

 

Şimdiden afiyet olsun!

 

Tortilla tarifi

 

Malzemeler

•   2 su bardağı ince elenmiş mısır unu

•   Yarım çay kaşığı tuz

•   1,5 su bardağı ılık su

Hazırlanışı

•   Bir kapta mısır unu ve tuzu iyice karıştırın.  Sonra 1 bardak ılık su ekleyin ve yavaş yavaş yoğurmaya başlayın. Yoğurma sırasında kalan suyu da azar azar ekleyin ve hamur birbirini tutup pürüzsüz hale gelene kadar yoğurun.

•   Hamuru bir cevizden biraz daha büyük parçalara bölün. Hepsini merdaneyle bir lavaş kalınlığında açın.

•   Tortillaları yapışmaz yüzeyli bir tavada yağ konmadan iki tarafı da renk değiştirip üzerinde kahverengi lekeler oluşana kadar çevirerek pişirin. Tortillaları sıcakken yarım ay şeklinde kıvırın ki soğuduktan sonra bu işlemi yaptığınızda kırılmasınlar.

•   İstediğiniz malzemelerden bir harç hazırlayıp içine koyarak servis edin.

Çerezler gibi teknolojileri, sitenin işlevselliğini optimize etmek, sosyal medya ile entegre etmek, sitemizi ve üçüncü taraf web sitelerini ziyaret ettiğinizde tarafımız ve üçüncü taraflarca sizinle alakalı reklamların sunulmasını sağlamak, trafiğimizi ve site performansımızı analiz etmek ve web sitelerimizdeki deneyiminizi iyileştirip kişiselleştirmek için kullanıyoruz. Daha fazla bilgi