Program Hakkında
1000 Çiftçi 1000 Bereket

1000 Çiftçi 1000 Bereket Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programı, Türkiye’de çiftçilerin verim ve refahını artırmak, tarımda sosyal ve dijital dönüşümü desteklemek ve sürdürülebilir tarım uygulamalarının yaygınlaşmasını sağlamak hedefiyle 2019 yılında başlatıldı.

 

2 yılda toplam 12 ilde 2200’ün üzerinde mısır ve ayçiçeği çiftçisine ulaştı, üçüncü yılında ise programa kanola çiftçileri de eklendi.

 

Verdiği düzenli danışmanlık hizmetiyle çiftçilere yönelik en kapsamlı sosyal sorumluluk programı olma özelliği taşıyan 1000 Çiftçi 1000 Bereket,  çiftçilere tarlaya özel danışmanlık hizmeti, eğitim ve dijital tarım araçlarına erişim olanağı sunmaktadır.

Tamamen ücretsiz olan programa katılan tüm çiftçilerin tarlalarında dijital toprak analizi yapılarak, doğru gübreleme ve sulama önerileri getirilmektedir. Ayrıca çiftçiler gerek 444 51 75 teknik destek hattı, gerekse çevrimiçi iletişim platformlarında her türlü zirai problemlerini programın uzman ziraat mühendislerine 7/24 danışabilmektedir.

Türkiye’de tarım ve gıda alanında sosyal etki araştırması yapılan ilk program olan 1000 Çiftçi 1000 Bereket kapsamında her biri alanında uzman eğitmenler ve akademisyenler tarafından verilen eğitimler aracılığıyla ise çiftçilerin yerel deneyimlerini yeni bilgi ve teknolojilerle zenginleştirmeleri hedeflenmektedir. Öte yandan çiftçilere meteoroloji sulama ve tahmin istasyonu ile uydudan tarla sağlığı takibi gibi dijital araçlara erişim olanağı sağlanmaktadır.

Program Kapsamında Neler Yapıyoruz?

Eğitim programları

Finansal okuryazarlık, çiftlik bütçesi, modern zirai teknikler, dijital tarım uygulamaları, lisanlı depoculuk, Elektronik Ürün Senedi (ELÜS), tarlada iş sağlığı ve güvenliği, tarlada sıfır atık yönetimi ve Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) konularında sınıf içi ve çevrimiçi eğitimler düzenliyoruz.

 

Dijital tarım araçlarına erişim

Dijital Toprak Analizi: Ekim döneminden önce ziraat mühendisleri çiftçilerin tarlalarını ziyaret ederek, dijital toprak analizi yapıyor. 10 dakikadan kısa sürede güvenilir sonuçlar veren analiz sonrasında, SMS ile ekimden hasada kadar doğru gübreleme, verimli sulama ve hastalıklarla mücadele konularında çiftçilerimize özel yetiştiricilik önerileri sunuluyor.

 

Meteoroloji, Sulama ve Tahmin İstasyonu: Tarlasına meteoroloji, sulama ve tahmin istasyonu kurulan çiftçiler, gelen anlık veriler doğrultusunda hava ve toprağın sıcaklığını ve nem oranını takip ediyorlar. Böylece tarlaya gitmelerine gerek kalmadan, tarlalarına ve ürünlerine özel olarak etkin sulama ve ilaçlama kararları alıyorlar. Bu sayede hem hastalık riski azalıyor hem de doğru zamanda, doğru miktarda kaynak kullanarak tasarruf sağlanıyor.

 

Uydudan Tarla Sağlığı Takibi: Uydu üzerinden tarla sağlığı takibi yönteminden faydalanan çiftçiler, özel bir uygulama aracılığı ile bitkilerinin tarladaki gelişimini ve sağlığını gözlemliyor.

 

7/24 Sürekli ve Düzenli danışmanlık

1000 Çiftçi 1000 Bereket Destek programı kapsamında çiftçiler tarlalarına özel danışmanlık hizmeti alırken, 444 5 175 teknik destek hattı aracılığıyla ekimden hasada kadar her konuda destek almak için alanında uzman ziraat mühendislerine ulaşabiliyor. Aynı zamanda kurulan çevrim içi iletişim platformlarında her türlü öneri ve deneyimlerini paylaşabiliyorlar.

 

Tarlada Sıfır Atık Yönetim Sistemi

Tarımsal faaliyetler sonucu ortaya çıkan artık ve atıkların çevresel etkilerini azaltmak ve geri dönüşüme kazandırılmalarını desteklemek üzere, 2020 yılında ‘1000 Çiftçi 1000 Bereket’ programımız kapsamında ‘Tarlada Sıfır Atık Yönetimi’ projesini  hayata geçirdik.

Program kapsamında tarımsal üretimin çevre ve iklim değişimine etkisi, sürdürülebilir tarımsal üretim için kaynak verimliliği, atık yönetiminin önemi ve ulusal atık mevzuatı başlıklarında çiftçilere yönelik bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz.

Başta plastikler olmak üzere torba, çuval, bidon ve benzeri ambalaj atıklarının doğaya zarar vermeden, döngüsel ekonomiye kazandırılması için örnek bir model geliştirdik.

Çiftçilerin de desteğiyle, pilot bölgemiz olan Konya ve Karaman’daki atıkların geri dönüşüm tesislerine ulaşması için etkili bir tedarik zinciri modeli oluşturduk. ‘Tarlada Sıfır Atık Yönetim Sistemi Modeli’ adını verdiğimiz bu sistemle, çiftçilerin atıklarını ortak alanda, doğru bir şekilde biriktirmesini, bu atıkların düzenli aralıklarla toplanmasını destekliyoruz.

Program Hakkında Merak Edilenler