EN
1000 Çiftçi 1000 Bereket’in dördüncü yıl sonuçları açıklandı

 

Hedef: Onarıcı tarım

1000 Çiftçi 1000 Bereket’in beşinci yılına girerken çiftçilerin verimini ve refahını artırmaya, tarlada sosyal ve dijital dönüşümü desteklemeye devam ediyoruz. Bu yıl toplam 21 ilde, 500 bin dekarlık alanda 5 binin üzerinde mısır, ayçiçeği ve kanola üreticisi çiftçimizle programın kapsamını genişletiyoruz.


Saha destekleri, çiftçilere tarlaya özel danışmanlık hizmeti, eğitim, dijital tarım araçlarına erişim ve Lider Çiftçi modülünden oluşan 1000 Çiftçi 1000 Bereket’le çiftçilerimiz bugüne kadar yüzde 20’ye varan oranda verim artışı sağladı. Ayrıca her yıl olduğu gibi, program kapsamında sunduğumuz hizmet ve eğitimlerin çevresel, sosyal ve ekonomik anlamda yarattığı etkiler de Yatırımın Sosyal Geri Dönüşü (SROI – Social Return on Investment) yöntemi kullanılarak finansal değere dönüştürüldü. SROI, 1000 Çiftçi 1000 Bereket başladığından bu yana her yıl artarken, 2022 itibarıyla ana paydaşlarımız çiftçiler üzerinde her 1 TL’ye karşılık 3,23 TL değerinde etki yarattı.

Bu yıl çiftçilerimizle onarıcı tarıma daha fazla odaklanıyoruz. Çiftçilerimiz tarlalarında hastalık riskini azaltmaya ve toprak kirliliğini önlemeye yardımcı olan, su kaynaklarını koruyan özel sulama, gübreleme ve ilaçlama uygulamalarını takip ediyor. Tarladaki karbon ayak izi, uluslararası platform Cool Farm Tool kullanılarak hesaplanıyor. Ayrıca, çiftçilerimize tehdit edici zararlıları Pest Trap (Dijital Böcek Tuzağı) ile tarlaya gitmeden tanıma ve ilaçlama kararı alma imkanı sağlıyoruz.

“Çiftçinin hem verimi hem kârlılığı artıyor”

Cargill Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Murat Tarakçıoğlu 1000 Çiftçi 1000 Bereket’in gıda sisteminin hızla artan dünya nüfusunun ihtiyaçlarını sorumlu ve sürdürülebilir bir şekilde karşılamaya devam etmesi için çok güzel bir örnek olduğunu vurguladı. Tarakçıoğlu, “Programa katılan çiftçiler için onarıcı tarımı artırmak ve çevresel etkiyi azaltmak için somut adımlar attık ve bu, SROI ile hesaplanan sosyal etkimizin her yıl artmasına olanak tanıyor. Dünya nüfusunu sürdürülebilir bir şekilde beslemek için atılması gereken doğru adımların ötesinde, bu uygulamalar çiftçiler için maliyetleri azaltıyor ve yüzde 20’ye yakın verimlilik sağlayarak kârlılığı artırıyor” dedi.

Yeni sezonda iş sağlığı ve güvenliği konusunda kapsamlı eğitimler ve onarıcı tarım eğitimleri vermeye devam edeceğiz.

“1000 Çiftçi 1000 Bereket ile bilinçlendik, teknolojiyle tarımda fark yarattık”

1000 Çiftçi 1000 Bereket kapsamında üretim yapan çiftçilerimiz programın faydalarını “Çiftçiliği geleneksel yöntemlerle yapıyorduk. 1000 Çiftçi 1000 Bereket bizi her konuda bilinçlendirdi. Eksik bilgilerimizi tamamladık, üstüne yeni bilgiler ekledik. Bu sayede verimimiz artmakla kalmadı, maliyetlerimiz azaldı. Toprağımızı koruyoruz, suyu tasarruflu kullanıyoruz”’ şeklinde özetliyor.

Aşağıdaki videolardan çiftçilerimizin 1000 Çiftçi 1000 Bereket ve sürdürülebilir tarım ile ilgili görüşlerini izleyebilirsiniz.

İyi seyirler dileriz!

 

 

 

Çerezler gibi teknolojileri, sitenin işlevselliğini optimize etmek, sosyal medya ile entegre etmek, sitemizi ve üçüncü taraf web sitelerini ziyaret ettiğinizde tarafımız ve üçüncü taraflarca sizinle alakalı reklamların sunulmasını sağlamak, trafiğimizi ve site performansımızı analiz etmek ve web sitelerimizdeki deneyiminizi iyileştirip kişiselleştirmek için kullanıyoruz. Daha fazla bilgi