EN
Köyde Üretilen Ürünlerimizi Şehirde Satmamız Gerekiyor

 

“Döngüyü tekrar tersine çevirip köyde üretilen ürünlerimizi şehirde satmamız gerekiyor” 

 

1000 Çiftçi 1000 Bereket” programı kapsamında, Karapınar’da düzenlenen eğitim programına katılan Şenol Mutlu, “Eskiden köylü yumurtasını köyde kendi tavuğundan elde ederek şehre gidip satarken bugün artık köylüler, yumurtasını şehirden alıyor. Bu döngüyü yeniden tersine çevirmemiz gerekiyor. Tarımda yeni teknolojileri kullanarak verimimizin artacağını düşünüyorum” dedi.

 

1000 Çiftçi 1000 Bereket” programı kapsamında, 18 Mart 2019 tarihinde Karapınar’da düzenlenen eğitim programına katılan Şenol Mutlu, tarımda çağın gerektirdiği teknolojik yeniliklerle birlikte ürün verimin artacağına inandığını belirtti. Yaklaşık 20 yıldır Karapınar’da çiftçilik yapan Mutlu, eğitim programının bölge çiftçileri için faydalı olacağını söyledi. Aile hikayesini anlatan Mutlu, bölgede yürütülen tarım faaliyetleri ile “1000 Çiftçi 1000 Bereket” programına dair görüşlerini şöyle ifade etti:

 

“Tarımda yeni teknolojileri kullanarak verimimizin artacağını düşünüyorum”

 

Yaklaşık 20 yıldır Karapınar’da tarımla uğraşıyorum, bu meslek bize babadan kaldı. Tarımla bütünleşmiş bir aileyiz. Yıllardır pek çok ürünü ekiyoruz. Mısır ise bizim bölgemize sonradan giren bir ürün. Böyle olmakla birlikte mısır, bölgemizle bütünleşen bir ürün oldu. Yıllardır ilçemizde mısır tarımı yapılıyor ve bölgemizde mısır rekoltesi, Türkiye ortalamasının üzerinde.

 

Ancak, mısır tarımında bölgede zirai yönden fazla bir sorun yaşamamakla birlikte bölge olarak, maliyetlerden şikayetçiyiz. Girdi maliyetlerimizin yüksek olması nedeniyle üzülerek söylüyorum tarım kan kaybediyor. Diğer taraftan ülkemizde nüfus artışı devam ederken, çiftçi sayısı azalıyor. Eskiden köylü yumurtasını köyde kendi tavuğundan elde ederek şehre gidip satarken bugün artık köylüler, yumurtasını şehirden alıyor. Bu döngüyü yeniden tersine çevirip ürünlerimizi köyden şehire götürmemiz gerekiyor. Çiftçi sayımızın da nüfus artışına paralel olarak artması lazım.

 

Tarımda yeni teknolojileri kullanarak verimimizin artacağını düşünüyorum. 21. yüzyıldayız; tarımı modern yöntemlerle yapıyoruz. Babalarımızdan gelen yöntemler devam etmiyor artık. Bu dönemin tarımını en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Çünkü, biliyoruz ki bölgenin ve dolayısıyla ülkenin kalkınması için tarım ve yeni tarım teknolojileri bir gereklilik.

Çerezler gibi teknolojileri, sitenin işlevselliğini optimize etmek, sosyal medya ile entegre etmek, sitemizi ve üçüncü taraf web sitelerini ziyaret ettiğinizde tarafımız ve üçüncü taraflarca sizinle alakalı reklamların sunulmasını sağlamak, trafiğimizi ve site performansımızı analiz etmek ve web sitelerimizdeki deneyiminizi iyileştirip kişiselleştirmek için kullanıyoruz. Daha fazla bilgi