EN
Karapınar’da Çiftçiler Dijital Teknolojiyle Buluştu

 

Karapınar’da Çiftçiler Dijital Teknolojiyle Buluştu

 

Türkiye çiftçilerini sürdürülebilir tarım uygulamaları konusunda destekleyerek verimlilik ve kazançlarını artırma hedefiyle başlatılan ‘1000 Çiftçi 1000 Bereket’ programı, Konya Karapınar’da düzenlenen eğitimle devam etti. Program kapsamında sunulan hizmetlerin tanıldığı toplantıda çiftçiler, finansal okuryazarlık eğitimine de katıldı.

 

2019 üretim sezonundan başlayan “1000 Çiftçi 1000 Bereket” programı kapsamında düzenlenen eğitimlerin ikinci durağı Konya oldu. Konya’nın Karapınar ilçesinde 18 Mart 2019 tarihinde düzenlenen eğitimmısır tarımı yapan çiftçiler ile uzmanları bir araya getirdi.

 

Toplantıda, “1000 Çiftçi 1000 Bereket” programı kapsamında sunulan dijital tarım uygulamaları hakkında Karapınar bölgesinde mısır tarımı yapan çiftçilere bilgiler verildi. Toplantıya ziraat mühendislerinin de katılarak çiftçilerin sorularını yanıtladı. Çiftçilere ayrıca, Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) tarafından geliştirilen “finansal okur-yazarlık” eğitimi verildi.

 

Eğitime katılan çiftçiler, ekim öncesi toprak analizi yaptırmanın ve ziraat mühendislerine ulaşmanın zorluklarından söz ederek “1000 Çiftçi 1000 Bereket” programı kapsamında sunulan danışmanlık hizmetleri ile dijital toprak analizlerinden faydalanmak istediklerini belirtiler.

 

Karapınar’da ilk sensör istasyonu kuruldu

 

Eğitimin ardından seçilen çiftçilerin tarlalarında, dijital toprak analiz cihazı ile örnek toprak analizi yapıldı. Program kapsamında, seçili illerde ekimden önce toplamda 1000 çiftçi ziyaret edilerek dijital toprak analizlerine devam edilecek.

 

Eğitim sonrası, çekilişle belirlenen bir çiftçinin tarlasına Karapınar’ın ilk sensör istasyonu kuruldu. “1000 Çiftçi 1000 Bereket” programı kapsamında belirlenen lider çiftçilerin tarlalarına da sensör istasyonları kurulması devam edecek. Sensör istasyonları (sıcaklıknem ve yakın kızılötesi spektrometre) ve uydular aracılığıyla çiftçiler toprak, hava ve bitki gelişimi düzenli olarak takip edilecek.

 

Program kapsamında çiftçiler ayrıca ekimden hasada kadar, doğru gübrelemesulama yöntemleri ve hastalıklarla mücadele konusunda verilecek danışmanlık hizmetinden de yararlanabilecekler. Çiftçiler, 444 5 175 numaralı telefon hattından ulaşabilecekleri 1000 Çiftçi 1000 Bereket Danışma Hattı kanalıyla her türlü zirai problemlerini uzman ziraat mühendislerine danışabilecek, Çiftlik Yönetim Sistemi online portalıyla da tarlalarını bir işletme gibi yönetme imkanına sahip olacaklar.

Çerezler gibi teknolojileri, sitenin işlevselliğini optimize etmek, sosyal medya ile entegre etmek, sitemizi ve üçüncü taraf web sitelerini ziyaret ettiğinizde tarafımız ve üçüncü taraflarca sizinle alakalı reklamların sunulmasını sağlamak, trafiğimizi ve site performansımızı analiz etmek ve web sitelerimizdeki deneyiminizi iyileştirip kişiselleştirmek için kullanıyoruz. Daha fazla bilgi