EN
İzmirli Lider Çiftçi, Türkiye’yi Meksika’da Temsil Edecek

 

Tarımda sosyal ve dijital dönüşüm başlatmak üzere bu yıl hayata geçen 1000 Çiftçi 1000 Bereket programının lider çiftçilerinden Umut Ayberk Akbay, bu yıl Meksika’da gerçekleşecek olan Global Çiftçi Ağı’nın organize ettiği Yuvarlak Masa Toplantısına katılmaya hak kazandı.

 

“1000 Çiftçi 1000 Bereket Programıyla tarlamda verim arttı”

 

Umut Ayberk Akbay, bu yıl İzmir’deki 170 dekar tarlasında yetiştirdiği mısırın ekiminden hasadına kadar 1000 Çiftçi 1000 Bereket programının desteğini aldı. Dijital toprak analizi, sensör ve uydu kullanımı ve ziraat mühendislerinin desteğiyle verimli bir sezon geçirdiğini kaydeden Umut Ayberk Akbay, programın getirisini ve sezon sonunda ulaştığı sonuçları şöyle anlattı:

 

1000 Çiftçi 1000 Bereket programı ile 2019 yılı üretim sezonu başında tanıştım. Yetiştirdiğim mısırların ekiminden hasat zamanına kadar, bu program sayesinde tanıştığım ziraat mühendisleri bana her konuda destek oldu. Tarlamda toprak analizi yaptık ve analiz sonuçlarına göre tarlama yalnızca tarlamın ihtiyacı olan gübreyi vererek hem tasarruf ettim hem de ihtiyaç fazlası gübreleme ile toprağın verimsizleşmesinin önüne geçme şansım oldu.

 

Hasat öncesinde yine bu program sayesinde hayatıma giren, Uydudan Tarla Sağlığı Programı ile cep telefonumdan tarlamın günlük gelişimini takip etmeye başladım. Uydu üzerinden tarlamdaki mısırların günlük gelişimini, önceki günler ile arasındaki farkı cep telefonum aracılığıyla takip edebildim. Böylelikle gelişiminde değişiklik gördüğüm bölgeye anında müdahale ettim ve rekolte kaybını asgariye indirebildim. Hem tasarruf ettim hem de daha verimli bir üretim yapmış oldum. En önemlisi, bu program ile bilinçli ve teknolojiden faydalanarak üretim yapmanın gerekliliğini anladım.

 

Tarımda dijital dönüşümü hızlandıracak yeni nesil çiftçi

 

Programın lider çiftçisi olarak, tarım uygulamalarını dijitalleştirmesiyle ve tarlasında sürdürülebilir tarım için attığı başarılı adımlarla örnek olan Umut Ayberk Akbay, 26 yaşında genç bir çiftçi. İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi‘nden Dış Ticaret ve Liderlik sertifikaları alan Akbay, yaşadığı bölgede kanaat önderi olarak etkisi olan bir çiftçi. Çiftçilik ve teknolojiye olan ilgisi, Türkiye’de tarımda dijital dönüşümün hızlanmasında rol oynayacak yeni nesil çiftçilerden biri olmasını sağlıyor.

 

İzmir’de 250 dekarlık tarlasında mısırın yanı sıra patates, zeytin, yonca, buğday, arpa ve karpuz da yetiştiren Akbay, tüm bu saydığımız özellikleri sayesinde, dünyanın altı kıtasında üretim yapan çiftçilerin her yıl bir araya geldiği, Global Çiftçi Ağı’nın organize ettiği Yuvarlak Masa Toplantısına katılmaya hak kazandı. Akbay, 13 Ocak’ta Meksika’da gerçekleşecek ve beş gün sürecek olan Yuvarlak Masa Toplantısında Türkiye’yi temsil edecek. Toplantıda çiftçiler ülkelerindeki tarım politikalarını, tarım yaparken yaşadıkları zorlukları, fark yaratmak için çalıştıkları alanları, verimi ve sürdürülebilirliği artırmak için kullandıkları teknolojileri ve lider çiftçiler olarak kişisel hikayelerini paylaşacaklar. Ayrıca toplantıya katılan çiftçilere, Cornell Üniversitesi ile Lider Çiftçi Eğitim Modülü kapsamında eğitimler verilecek.

 

“Farklı ülkelerden çiftçilerle irtibat kuracak, sorular soracağım”

 

Toplantı öncesi bir araya geldiğimiz ve Global Çiftçi Ağı’na katılımıyla ilgili konuştuğumuz Umut Ayberk Akbay, Yuvarlak Masa Toplantılarında değinmek istediği konuları ve hedeflerini şöyle anlattı: “Diğer ülkelerde doğru araziye doğru ürün ekmek için nasıl çalışmalar yaptıklarını öğrenmek istiyorum. Teknolojiyi tarıma entegre etmenin birim maliyetini ve hangi teknolojileri daha yaygın kullandıklarını soracağım. Ayrıca doğru gübreleme, süt ve etin birim maliyeti, tarım sigortası sistemi, gıda güvenirliği ve gereksiz ilaç kullanımı gibi konu başlıklarında bilgi alacağım. Diğer çiftçilere 1000 Çiftçi 1000 Bereket programı kapsamında yaptıklarımı anlatacağım. Farklı ülkelerden çiftçilerle iletişim kurmak ve irtibatta kalmak için de çalışacağım.

Çerezler gibi teknolojileri, sitenin işlevselliğini optimize etmek, sosyal medya ile entegre etmek, sitemizi ve üçüncü taraf web sitelerini ziyaret ettiğinizde tarafımız ve üçüncü taraflarca sizinle alakalı reklamların sunulmasını sağlamak, trafiğimizi ve site performansımızı analiz etmek ve web sitelerimizdeki deneyiminizi iyileştirip kişiselleştirmek için kullanıyoruz. Daha fazla bilgi