• bilgi@1000ciftci1000bereket.com
  • 444 51 75

Program kapsamında kullanılan dijital teknolojiler ve sistemler aşağıdaki gibidir;

Dijital Toprak Analizi: Programımızın başında ziraat mühendislerimiz 1000 çiftçiyi ekim öncesi tarlalarında birebir ziyaret edecek ve dijital toprak analiz cihazı ile analiz yapacaklar. Geleneksel toprak analizi insan hatasına açıktır. Üstelik süreç, tarladan toprak numunesi alımından analiz raporunu çıkışına kadar 2-3 hafta sürmekte, numunenin nakledilmesi de dahil olmak üzere bir analiz çiftçiye 140 TL’ye mal olmaktadır. Biz “Makine Öğrenmesine Dayalı Dijital Toprak Analizi” ile çiftçiyle 10 dakikadan kısa bir sürede güvenilir analiz sonuçlarını ücretsiz olarak paylaşacağız.

Nesnelerin Interneti’ne Bağlı Sulama Yönetimi: Ülkemizde toprak nemine bakmadan bitkinin ihtiyacından fazla yapılan sulama, bitkiyi strese sokup gelişimini yavaşlatmakta, toprakta tuzlanmaya ve enerjinin boşa harcanmasına neden olmaktadır. Biz program dahilinde seçilen lider çiftçilerin tarlalarına hava ve toprak sensörleri yerleştirilerek, tarlalarına özel sulama programları oluşturulacağız.

Uydu üzerinden Tarla Sağlığı Takibi : Mısır denetlenmesi kolay olmayan bir bitkidir. Halbuki gözlem uyduları üstlerindeki sensörler ile tarım alanlarından yansıyan mavi, yeşil, kırmızı gibi görünen ve yakın kızılötesi, kızılötesi gibi görünmeyen tüm ışığı saptayabilir. Bu sayede tarladaki bitkilerin klorofil yoğunluğu hesaplanır ve örneğin klorofil yoğunluğu az ise tarlada az gelişmiş bölgeler tespit edilir.